boritokep_

Az interspecifikus dohányhibrid tüneti rezisztenciájának összefüggéseit vizsgálja egy friss tanulmány

Karunk főiskolai docense Dr. Albert Réka egy nemzetközi kutatócsoport tagjaként egy új kutatási eredményről számolt be.

Jelen tanulmányban azt vizsgálták, hogy egy interspecifikus dohányhibrid (Nicotiana edwardsonii var. Columbia, NEC) tüneti rezisztenciája valóban összefüggésben áll-e a Dohány mozaik vírus (TMV) és a Dohány nekrózis vírus (TNV) gátlásával, és hogy egy növényi hormon, a szalicilsav szerepet játszik-e ebben a folyamatban? Kimutatták, hogy az NEC fokozott vírusrezisztenciája enyhébb lokális nekrotikus (HR) tünetekben és csökkent TMV- és TNV-szintben is megnyilvánult. A megfelelő mennyiségű szalicilsav jelenléte hozzájárul a NEC fokozott védekezési válaszához a TMV-vel és a TNV-vel szemben, mivel a szalicilsav hiánya súlyosan károsodott vírusrezisztenciát eredményezett. Tisztázták továbbá, hogy TMV-vel szembeni rezisztencia során egy kis antioxidáns molekula, a glutation szintje is jelentősen emelkedik. Az NEC növényeknek ez az emelt szintű stressztűrése baktériumos fertőzésekkel és egy gyomirtó szer kártételével szemben is védelmet nyújt. Az eredményekről a rangos Molecular Plant-Microbe Interactions folyóiratban számoltak be a kutatók.

A tanulmány ITT letölthető.